Jak pozbyć się zarazków z jacuzzi?

W jaki sposób dbać o jacuzzi ogrodowe?

Mając jacuzzi ogrodowe, wypada zdawać sobie kwestię z tego, iż wymaga to regularnego dbania o higienę. Jacuzzi to zasobnik z wodą stojącą, a to sprawia, że niezwykle uciążliwe jest utrzymanie go w czystości. Podobne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii, a także szkodliwych bakterii. Same zanieczyszczenia stałe, są w takim razie niewielkim kłopotem. To kłopotliwe w przeciwieństwie do takich, drobnoustroje oraz mikroorganizmy są wyjątkowo zawikłane w wychwyceniu. Niesłychanie popularną bakterią, która jest niebezpieczna dla ludzi, jest Legionella. Pozostała ona wykryta zaledwie kilkadziesiąt lat temu w na wskroś przypadkowy sposób. Miało to miejsce po jednym ze zjazdów militarnych w USA, po którym zachorowało niezmiernie dużo osób, a niektóre z nich zmarły z przyczyn, których z początku nie można było ustalić. Po wielu badaniach odkryto Legionellę, jaka jest powszechna na całym świecie w zbiornikach wodnych, instalacjach wodnych, takich jak rury i wodociągi, a też w bryzie morskiej. Środowisko wodne jest dla legionelli bardzo dobre i może się w nim żywiołowo rozwijać, a dotyczy to w zasadzie wilgotnych miejsc o umiarkowanej temperaturze oraz stojącej wodzie.

Czy legionella jest niebezpieczna?

Legionella pobudza chorobę, jaką jest legionelloza. Jest to charakterystyczna choroba, która najbardziej obciąża układ oddechowy, a dokładniej płuca. Po dostaniu się do organizmu ludzkiego, bakteria aktywuje się atakując drogi oddechowe, co w następstwie może prowadzić nawet do śmierci. W największym stopniu zagrożone są osoby starsze oraz dzieci, w czasie gdy osoby młode, jakie nie chorują na choroby przewlekłe, poniekąd porządnie radzą sobie z tą bakterią, przechodząc legionellozę dosyć łagodnie. W największym stopniu narażone są osoby starsze oraz dzieci, niemniej jednak zdrowe osoby dojrzałe, również są zagrożone. Symptomy legionellozy to gorączka, kłopoty żołądkowe, a także obrzęk płuc. Objawy legionellozy są analogiczne do objawów grypy, niemniej mogą przybierać o dużo ostrzejszy charakter. Na ogół pierwsze objawy następują w kilka dni po dostaniu się drobnoustrojów do ustroju, niemniej jednak ma prawo ona się uzewnętrznić nawet po trzech tygodniach. Zbiorniki wodne, takie jak jacuzzi ogrodowe, oczka wodne, czy stawy, to smutne są zagrożone legionellą. Wszelkie obiekty spa oraz baseny są w grupie niebezpieczeństwa. W wielu krajach, w tym w Polsce przeprowadza się regularne badania wody w podobnych budynkach na wypadek wykrycia Legionelli, co ukazuje, jak niezwykle jest ona niebezpieczna.

Czy jacuzzi ogrodowe ma prawo sprzyjać skażeniu legionellą?

Faktem jest, iż legionella jest niezmiernie niebezpieczna, jednakże nie wypada tak nadzwyczaj wpadać w panikę z jej powodu. Na szczęście, nie wolno się nią zarazić przez napicie się skażonej wody. Jest to połowicznie korzystna wiadomość, ponieważ zakażenie następuje poprzez wdychanie aerozolu z wody, w jakim bakteria się rozwinęła. Oznacza to, iż nawet wstępując do jacuzzi ogrodowego z wodą, w której rozwinęła się bakteria, można uniknąć zarażenia. Niestety, gdy bakteria pozostanie na mokrym ciele oraz pójdzie się pod gorący prysznic, który spowoduje parowanie wody, wolno zarazić się bakterią poprzez wdychanie powietrza. Samo zarażenie może także nastąpić przez wdychanie parującej wody z instalacji hydrologicznych, wewnątrz których bakteria się namnożyła.

Jak pozbyć się zarazków?

Samo pozbycie się bakterii ma prawo być dosyć zawikłane. To kłopotliwe w przypadku rozwinięcia się jej w kanałach często żądana jest dezynfekcja pełnej instalacji. Pragnąc pozbyć się mikroorganizmów z takich miejsc, jak jacuzzi ogrodowe, wystarczy użyć do tego dedykowanego preparatu bazującego na środkach dezynfekujących, takich jak chlor. Przeważnie użytkuje się do tego chlor, który jest wystarczający. Legionella ginie też w temperaturze przekraczającej 60 stopni, o ile utrzymuje się ona przez pewien czas. To kłopotliwe nie zawsze to jest dopuszczalne, ponieważ wolno by przy okazji uszkodzić jacuzzi. Na rynku są osiągalne preparaty, które efektywnie zabijają tego rodzaju drobnoustroje. Najogromniejsze ryzyko rozwinięcia się legionelli jest w jacuzzi, jakie jest długo nieużytkowane, a pomimo to trzymana jest w nim woda. Takie warunki są optymalne dla bytowania dużej grupy drobnoustrojów.

You may also like...